Inne informacje
- Inne informacje o Świeradowie
Świeradów jest nazwą wywodzącą się od imienia słowackiego świętego Świerada. Święty Świerad umartwiał się w następujący sposób: mimo ciężkiej fizycznej pracy pościł trzy razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i piątek), a w czasie Wielkiego Postu jadł jedynie orzechy włoskie i popijał je wodą (dostawał 40 orzechów od opata na okres postu), sobotnio-niedzielne obfitsze posiłki pozwalały mu przetrwać. Spal na pniu, wokół którego były zaostrzone kije, gdy przechylał się w jakąś stronę raniły go i budziły. Na głowę zakładał drewnianą koronę z kamieniami, gdy przechylił głowę, jeden z kamieni uderzał go. Nosił na sobie mosiężny łańcuch, który po pewnym czasie wrósł w ciało. Był on przyczyną śmierci świętego, ponieważ skóra oddzielająca ciało od łańcucha pękła i wdała się gangrena. Współbracia dowiedzieli się o łańcuchu, gdy myjąc ciało przed pogrzebem zauważyli klamrę na brzuchu.
Niemiecka nazwa miasta to Bad Flinsberg czyli góra Flinsa. Flins to bożek słowiański przedstawiany pod postacią mężczyzny odzianego w luźną szatę trzymający w reku pochodnie a na ramieniu lwa. Jego kapłan miał przywdziewać białą szatę i występować podczas obrzędów z kogutem – ptakiem związanym z kultem słońca i ognia. Słowiański kult Flinsa przybył w te rejony z zachodu. Kiedy w XI wieku rozpoczął się napór niemiecki na te ziemie, Łużyczanie mieli dwa wyjścia, albo przyjąć nową religię albo uchodzić. Większość wybrała wyjście pierwsze. Pozostali jednak wierni wierze przodków, Ci zabrali figurę, wyobrażającą Flinsa, i przenieśli miejsce kultu w bardziej niedostępne miejsce. Tam na górze Wyrwak oddawano mu cześć. (Wyrwak jest wzgórzem wyjątkowym. Na powierzchnie wychodzą tu, bowiem skały grejzenowe, przeobrażone w kwarc poprzerastany muskowitem). Potem posąg przeniesiono w okolice Świeradowa, by w połowie XII wieku ukryć go w niedostępnych rejonach Gór Izerskich.
Na Stóg Izerski można wjechać koleją gondolową.
Ci, którzy piechota chcą pójść za granice, mogą dotrzeć do przejścia granicznego z Czechami Stóg Izerski - Smrek i stamtąd dojść do miasteczka Lázni Libverda